Müzik

Klasik Gitar Eğitimi

(0 / 5)
0 Değerlendirme

Birebir Seans Hakkında Kısa Bilgi


Klasik Gitar Eğitimi

Birebir Seansın Kazanımları


Gitar, çeşitli müzik türlerinde farklı şekillerde kullanımı, çalgının yapısından kaynaklı çok seslilik özelliği ve sunduğu tını zenginliğiyle besteci ve yorumculara geniş bir müzikal ifade olanağı tanıyan bir çalgıdır. Besteci ve yorumculara sunduğu bu olanaklar, gitarı günümüz­de oldukça yaygın bir çalgı hâline getirmiştir. Klasik gitar olarak adlandırılan tür, çalma tekniği ve repertuarıyla diğer gitar türlerinden ayrılır.

Klasik gitarda ses üretimi, sağ el ve sol elin bir çeşit rol paylaşımıyla ortaklaşa ve eş güdüm­lü bir şekilde, seslendirilecek esere uygun bir dizi hareketleri uygulamasıyla gerçekleşir. Bu rol paylaşımı içinde herhangi bir ses üretme anında sol ele düşen temel görev, tuşe üzerindeki ilgili perdelere basarak üretilmesi hedeflenen seslerin konumlarını belirlemek, sağ ele düşen görev ise hedeflenen bu seslere ilişkin telleri parmaklar aracılığıyla titreşime geçirerek ses üre­timini gerçekleştirmektir. Gitarda seslendirme, bu ve buna benzer pek çok hareketin peşi sıra, çeşitli zaman aralıklarıyla uygulanmasıyla hayat bulur.

Gitar çalmayı öğrenme, temel olarak bir tür beceri kazanma sürecidir. Bu becerilerin kazanılması, gitara özel bir eğitim sürecinde gerçekleşir. Gitar eğitimi olarak adlandırılan bu süreçte temel olarak başlangıç, orta ve ileri düzeylerde gitar çalmada kullanılacak fiziksel ve müziksel hareket, tutum ve davranışların öğrenciye, sistemli, planlı ve programlı bir biçimde kazandı­rılması hedeflenmektedir.

Sosyal medyada paylaş


Uzman


Efgan Rende
Efgan Rende
Profile Git

1976 yılında Berlin’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Antakya’da tamamladı. Lisans eğitimini Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümünde, Yüksek Lisans eğitimini aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde ‘‘F. Tarrega’nın klasik gitar eğitimine katkıları” konulu tezle tamamladı. Gitar çalışmalarını İstanbul Üniversitesi Dev... Devamını oku

İlgini çekebilecek diğer birebir seanslar