Sunucu ve Spikerlik

Sunucu ve Spikerlik

Sunucu ve spikerlik nedir?

Spiker veya sunucu; radyo, TV, sinema gibi platformlarda programı sunmak, açıklamak, takdimcilik ve anonsörlük görevlerini yerine getiren kişidir. Spiker kelimesinin yerine yorumcu, takdimci, anonsör kelimeleri de kullanılabilir. Spikerlerin çalışma alanları sadece haber bültenleri, reklam spotlarını, tanıtma ve yorum metinlerini okumak değildir, spiker radyo ve televizyonların düzenledikleri yarışma, oyun ve benzeri eğlence programlarını da takdim eder ve yönetir. Söz konusu programlarda, yazılı bir metni okumak yerine irticalen konuşur. Günümüzde klasik spikerliğin azalmasıyla spikerler tiyatrolar, müzik salonları, AVM gibi çalışma alanlarına yönelmektedirler. Spiker ve sunucular bu çalışma alanlarında yorumculuk ve takdimcilik hizmetleri vermektedir. Ayrıca radyo ve TV kurumlarında dinleyici ve seyircilerin bir spor müsabakasını, bir töreni daha iyi izleyebilmeleri için takdimci spikerler görev almaktadır.

Spikerin sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Spikerin sahip olması gereken özellikler arasında il olarak dış görünüş gelmektedir. Spikerlik mesleğini yapacak olan kişilerde güzel, çekici, yakışıklı, karizmatik olması spikerlerde aranan özelliklerdendir. Ancak bireylerin spikerlik mesleğine uzun süre devam edebilmeleri için dış görünüşlerinin yanında şu özellikleri bulundurması gerekmektedir:

  • Spikerlik kursu tamamlamak,
  • Programların sunulduğu dili en güzel şekilde konuşabilmek,
  • Diksiyon eğitimini tamamlamak ve beden dili eğitimi alarak jest ve mimikleri doğru kontrol edilmek,
  • Akıcı konuşmak, kelimelerin anlamını ve doğru telaffuzunu bilmek,
  • Radyo, TV, sinema alanlarının en az birinde uzmanlaşmak,
  • Stajyer, asistan, muhabir gibi görevlerde bulunarak spikerlik mesleğinin temel öğelerini meslek içinde tecrübe etmek,
  • Sunulacak programın konusuna hâkim olunması,
  • Hızlı okuyabilme becerisi,
  • Giyim, makyaj, duruş, bakış gibi dış görünümde etkili olan konulara hâkim olunması,
  • İnsan ilişkilerinin gelişmiş ve güler yüzlü samimi olunması,

Crowia.com sunucu ve spikerlik alanında profesyonel yetkinliğe sahip uzmanları aracılığıyla kullanıcılarına sunucu ve spikerliğe dair eğitimler ve seans hizmeti vermektedir.

Siz de sunucu ve spikerlik alanında kendinizi geliştirmek, öğrenmek ve kişisel gelişiminize katkıda bulunmak isterseniz Crowia.com’un Sunucu ve Spikerlik kategorisindeki uzmanlarımızı inceleyebilir ve eğitim/seans hizmeti alabilirsiniz. Şimdi uzmanlarımız ile görüşün ve sunucu ve spikerlik eğitimi, sunucu ve spikerlik seansı sunucu ve spikerlik danışmanlığı, meslek alanları eğitimi, meslek alanları seansı, meslek alanları canlı eğitimi, sunucu ve spikerlik canlı seansı gibi birçok hizmetten faydalanın.