Stilistlik

Stilistlik

Stilistlik nedir?

Giyim piyasasında fark yaratacak şekilde, temel giyim ihtiyacı olan ürünlerde müşterinin beğenisine hitap edecek yeni ürünlerin tasarımını yapan kişiye stilist, yapılan işe stilistlik denir.

Stilistlik Tarihi

1800'lü yıllarda mekanik açıdan gelişen makine teknolojisi sanayi devrimini ortaya çıkarmıştır.  Bununla birlikte, tekstil endüstrisinin gelişim süreci dikiş makinesinin icadı ile seri üretim teknolojilerinin yaygınlaşması ürünlerin kısa sürede üretilebilir olmasını sağladı ve üretim maliyetlerinin düşmesine yol açmıştır. Bu sayede çok çeşitli ürünler piyasaya sürülebildi ve tüketim toplumu anlayışının ortaya çıkmıştır. Üretilen ürünlerin, herkesin beden ölçüsüne birebir uymaması nedeniyle hazır giyim üretim standartları ortaya çıkmıştır. Daha sonra, serbest piyasa ekonomisi ile birlikte özel teşekküller arasındaki rekabet, aynı kulvarda koşmaktan kaynaklandığı için, müşteri beğenisi esasına dayalı, temel giyim ihtiyacından farklı olarak, belli tüketicilere yönelik pazar hedeflerinin oluşması amacıyla üretime gidildi. Kendi sınıfının en iyisi olduğunu göstermek amacıyla endüstriyel üretim anlamında toplumun genelinde kişisel zevklerin ön plana çıktığını göstermek amacıyla oluşturulan kavrama moda denmektedir. Moda güncel giyim kültürüdür. Bu açıdan, tekstil giyim sektöründe tasarım yapanlar Giyim tasarımcısı, Moda tasarımcısı, stilist, modelist olarak tanımlanmaktadır.

Stilistin görevleri nelerdir?

Stilistin görevleri şu şekildedir:

  • Ünlü isimler, modeller ya da diğer kamuya ait figürler için stil danışmanlığı yapmak,
  • Bireyler için bir yeni bir stil oluşturmak,
  • Kumaş ve giyim aksesuarı türlerini araştırmak,
  • Moda tasarımcılarını takip etmek,
  • Moda şovlarına katılmak,
  • Moda ve tasarımda mevcut, gelişen ve değişen bölgesel ve küresel trendleri takip etmek,
  • Tasarımcı, terzi, model, fotoğrafçı, saç ve makyaj sanatçısı, perakendeci, medya mensubu ve ünlüler ile iş birliği içerisinde çalışmak.

Crowia.com stilistlik alanında profesyonel yetkinliğe sahip uzmanları aracılığıyla kullanıcılarına stilistliğe dair eğitimler ve seans hizmeti vermektedir.

Siz de stilistlikle ilgili kendinizi geliştirmek, öğrenmek ve kişisel gelişiminize katkıda bulunmak isterseniz Crowia.com’un Stilistlik kategorisindeki uzmanlarımızı inceleyebilir ve eğitim/seans hizmeti alabilirsiniz. Şimdi uzmanlarımız ile görüşün ve stilistlik eğitimi, stilistlik seansı stilistlik danışmanlığı, meslek alanları eğitimi, meslek alanları seansı, meslek alanları canlı eğitimi, stilistlik canlı seansı gibi birçok hizmetten faydalanın.