Dedektiflik

Dedektiflik

Dedektiflik nedir?

Dedektif, bulundukları ülkenin, yasaları el verdiği ölçüde, kendilerinden talep edilen konular hakkında araştırmalar yapan ve buldukları verileri, raporlar halinde ilgili kişilere sunan, profesyonel araştırmacılardır. Bu kişiler resmi olmadıkları için özel dedektif diye anılırlar. Dedektiflik bürosu ise özel dedektiflik hizmeti veren, profesyonel dedektiflerin, güvenilir olduklarını gösteren, insanlara hizmet etmeleri için kurulan bürolardır. Ülkemizde dedektif ve özel dedektif için bir ayrım bulunmamaktadır. Yurt dışındaki örneklerinden farklı olarak, bu iki isimlendirme de aynı mesleği temsil etmektedir. Özel dedektifler, yasal sınırlar içerisinde olmak kaydıyla, belirli bir konu hakkında bilgi ve belgeler ışığında analiz ve çözümleme yapan kişilerdir.

Özel dedektifin çalışma alanları nelerdir?

Özel dedektifin en çok talep edilen çalışma alanları arasında eş takibi, boşanma ve velayet gibi davalar için delil toplama, adres tespiti, evlilik öncesi araştırma, dolandırıcılık vakalarının araştırılması, kayıp şahısların bulunması, personel ve şirket araştırması, gizli kamera, böcek ve casus yazılım tespiti, kayıp şahısların bulunması, cinayet, faili meçhul ve şüpheli ölüm araştırması gibi konular bulunmaktadır.

Özel dedektif tutmak yasal mıdır?

Türkiye’de uygulanan kanunlarda dedektiflik için özel bir madde bulunmamaktadır. Dolayısıyla dedektif tutmanın yasal bir engeli yoktur. Ancak, araştırma yapılacak kişinin özel hayatının ihlal edilmemesi gerekir. Bu nedenle çalışacağınız dedektiflik bürosunun ilgili kanun ve hükümlere son derece hâkim olması önemlidir.

Crowia.com dedektiflik alanında profesyonel yetkinliğe sahip uzmanları aracılığıyla kullanıcılarına dedektifliğe dair eğitimler ve seans hizmeti vermektedir.

Siz de dedektiflikte kendinizi geliştirmek, öğrenmek ve kişisel gelişiminize katkıda bulunmak isterseniz Crowia.com’un Dedektiflik kategorisindeki uzmanlarımızı inceleyebilir ve eğitim/seans hizmeti alabilirsiniz. Şimdi uzmanlarımız ile görüşün ve dedektiflik eğitimi, dedektiflik seansı, dedektiflik danışmanlığı, meslek alanları eğitimi, meslek alanları seansı, meslek alanları canlı eğitimi, dedektiflik canlı seansı gibi birçok hizmetten faydalanın.