Barmenlik

Barmenlik

Barmenlik nedir?

Bar İngilizce kökenli bir kelimedir. Alkollü, alkolsüz sıcak ve soğuk içeceklerin hazırlandığı ve servis edildiği mekân anlamına gelmektedir. Barda içecekleri hazırlayan ve servis eden kişiye erkek ise barmen kadın ise barmaid denmektedir.

Barmenlik Tarihçesi

Bar kelimesi bariyer kelimesinden türetilmiştir. Vahşi batıda altın arayıcıları, madenciler, kovboylar, içki içip sohbet etmek için geniş salonlarda toplanmışlardır. Bu salonlarda alkollü, alkolsüz içecek hazırlayan barmenler sarhoş olan müşterilerin saldırılarından korunmak için çalıştıkları bölümü birtakım bariyerler ile çevirmiş, bariyer ile çevrilen bu bölüm daha sonra bar olarak kısaltırmıştır.

İngilizce yazılışı “Cocktail” olan kokteyl kelimesi ise “Cock” horoz “Tail” kuyruk kelimelerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu terimin kökeni için kimileri Kızılderili, kimileri Aztek, kimileri de Meksika olabileceğini iddia etmektedir. Bir anlatıma göre Amerikan Bağımsızlık Savaşları zamanında kendi tavernası hem hükümet subayları hem de karşı taraf askerleri tarafından sık sık ziyaret edilen Betsy Flanagan adındaki bir kadın, İngiliz bir komşusunun tavuğunu çalar ve askerler için hazırlar. Bu başarısını kutlamak için de tavuğun telekleriyle tavernasında kullandığı bardakları süsler. Bunun gören bir Fransız müşteri şerefe diye bardağını kaldırarak "Vive le cocktail" diye bağırır. Dolayısıyla Kokteyl ’in vatanı aslen Amerika’dır. 1806’da "The Balance" adlı dergide, kokteyli şöyle tarif edilmiştir; “Herhangi bir yüksek alkollü içkiye (Viski, cin, votka vb.) şeker, su "bitter" denilen acı ve aromatik içeceklerin karıştırılmasıyla elde edilen, insanı rahatlatıcı bir içkidir.” Modern anlamda kokteyl, iki veya daha fazla alkollü içki veya bunlara ilave edilmiş çeşitli meyve suları ile yapılmış bir karışımdır.

Kokteyl nedir?

Kokteyl çeşitli içkilerin veya meyve sularının karıştırılarak oluşturulan karışık içkilere denir. Özellikle viski, cin, votka, rom, tekila gibi içkilerin kendine has kokteylleri bulunur. En çok içilen koktel çeşitleri ise; margarita, martini, mojito, sangria, pina colada, crusta, julep ve pousse cafe’dir.

Barmen/Barmaid görevleri nelerdir?

Barmen/Barmaid görevleri şu şekildedir:

 • İçki hazırlama ve sunma gibi becerilere sahip olmak ve bu konuda kendini geliştirmek,
 • Birbiriyle uyumlu tatlar yaratma konusunda yetenekli olmak,
 • Çalıştığı bara hâkim olmak, hangi içeceklerin nerede olduğunu bilmek,
 • Misafirlere karşı güler yüzlü davranmak ve onları iyi ağırlamak,
 • Satış konusunda becerikli olmak,
 • İkna kabiliyetine sahip olmak,
 • Sabırlı ve enerjik kalabilmek,
 • Profesyonelliğe önem vermek ve bu bilinçle çalışmak,
 • Barın temizliğinden ve düzeninden sorumlu olmak,
 • Mali giriş çıkışları takip edebilmek, kontrol sürecinde bilgi ve tecrübe sahibi olmak.
 • Düzgün bir diksiyona sahip olmak ve kişisel bakıma özen göstermek.

Crowia.com barmenlik konusunda profesyonel yetkinliğe sahip uzmanları aracılığıyla kullanıcılarına barmenliğe dair eğitimler ve seans hizmeti vermektedir.

Siz de barmenlikle ilgili kendinizi geliştirmek, öğrenmek ve kişisel gelişiminize katkıda bulunmak isterseniz Crowia.com’un Barmenlik kategorisindeki uzmanlarımızı inceleyebilir ve eğitim/seans hizmeti alabilirsiniz. Şimdi uzmanlarımız ile görüşün ve barmenlik eğitimi, barmenlik seansı, barmenlik danışmanlığı, meslek alanları eğitimi, meslek alanları seansı, meslek alanları canlı eğitimi, barmenlik canlı seansı gibi birçok hizmetten faydalanın.