Crowia blog

Yoganın 12 Sağlık Faydası
Yoganın 12 Sağlık Faydası01-06-2021 Yoga

Yoganın 12 Sağlık Faydası

Yoganın 12 Sağlık Faydası

Yoganın faydaları esnekliği artırmanın çok ötesine geçer. Güçlü ve esnek bir vücut, ruh ferahlığı, sağlık, hatta kilo verme. Kesinlikle yoganın faydaları muazzamdır.

Son araştırmalar gösteriyor ki, basit bir sistem olmaktan çok uzak olan yoganın karmaşıklığı, önemli sağlık sorunlarımızdan korunmamıza yardımcı oluyor.

İşte Yoganın 12 Sağlık Faydası

Kalp sağlığı- kardiyovasküler sistem ve Yoga:

Kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirir: Düzenli yoga terapisi kan damarlarında gevşemeye neden olur, kan basıncını düşürür ve kalp kasına kan akışını artırır.

Kanser ve Yoga:

Kanser riskini azaltır: Ailede kanser öyküsü varsa bir yoga dersine katılın. Bu, genetik mutasyonun devamlılığını engelleyebilir.

Diyabet ve Yoga:

Diyabeti kontrol altına alır: Sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur ve bu da kan şekeri seviyelerini iyileştirir.

Boyun – Bel Ağrısı ve Yoga:

Boyun - bel ağrısını azaltır: Düzenli olarak iyi duruşlar uygulamak sarkıklığınızı düzeltebilir ve kronik boyun ve bel ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Stres ve Yoga:

Stresi azaltır: Son zamanlarda yapılan araştırmalar, yoganın özellikle zihinsel sağlık sorunları riski taşıyan kadınlarda bulunan ve stres hormonu olan kortizol düzeylerini düşürdüğünü göstermiştir.

Depresyon ve Yoga:

Depresyonu azaltır: Yakın zamanda yapılan bir araştırma, doğum sonrası depresyonu olan kadınların, sekiz haftalık yogadan sonra önemli bir iyileşme yaşadığını göstermiştir.

Beyin ve Yoga:

Beyni netleştirir: Odaklanmış nefes, oksijenlenmeyi en üst düzeye çıkarmak anlamına gelir ve hareket, beyne ve vücuda kan akışını artırır.

Adet Dönemi ve Yoga:

Premenstrüel sendromu - PMS'yi azaltır: PMS’yi yani adet döngüsü içerisindeki kadınların ruhsal ve fiziksel durumlarını inceleyen araştırmacılar, adet döngüsünün birkaç günü boyunca yoga yapan kadınların daha rahat ve huzurlu olduklarını keşfettiler.

Sezgi ve Yoga:

Sezgiyi geliştirir: Yoga ve meditasyon, sezgisel yeteneği geliştirmeye yardımcı olur. Yoga sayesinde, olumlu sonuçlar için neyin, ne zaman ve nasıl yapılması gerektiğini anlamaya başlıyorsunuz.

Enerji ve Yoga:

Enerjiyi artırır: Birkaç dakikalık yoga sizi uzun bir günün ardından bile zinde ve enerjik kılabilir.

Bağışıklık ve Yoga:

Bağışıklığı geliştirir: Nefes alma teknikleri ve meditasyon, pek çok kasınız güçlendirirken stresi gidermeye ve bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olur.

Yaşam Süresi ve Yoga:

Yaşam süresini ve gençliği uzatır: Yogaya dayalı bir yaşam tarzı, bazı yaşlanma belirtilerinin silinmesine yardımcı olabilir. Ayrıca oksidatif stres ve inflamasyonun neden olduğu yaşam tarzı ile ilgili birkaç hastalığı önlediği de bilinmektedir.

Yoganın bu faydalarının yanı sıra yoga sizi gerçekten iyi hissettiriyor. Ayrıca yeni başlayanlar için yoga, hamile yogası, çocuk yogası, evde yoga, uyku yogası gibi birçok seçenekten kendine uygun olanı seçerek yogaya başlamak için bir adım atabilirsin.  Bir seansa kaydolarak yoga dersleri almanın zamanı gelmedi mi?

  • Yoganın 12 Sağlık Faydası Yoga Kalp sağlığı- kardiyovasküler sistem ve Yoga Bağışıklık ve Yoga Kanser ve Yoga Diyabet ve Yoga Boyun – Bel Ağrısı ve Yoga Stres ve Yoga Depresyon ve Yoga Beyin ve Yoga Sezgi ve Yoga Enerji ve Yoga Yaşam Süresi ve Yoga

Yazar


Uzman Resim Bulunamadı
Crowia