Crowia Blog

Yeni Bir Dil Öğrenmenin Kolay Yolları
Yeni Bir Dil Öğrenmenin Kolay Yolları03-08-2021 Yabancı Dil

Yeni Bir Dil Öğrenmenin Kolay Yolları

Yeni Bir Dil Öğrenmenin Kolay Yolları

Yeni bir dil öğrenmek bazıları için zevkli ve kolay olurken bazıları içinse oldukça zor, yorucu ve sabır isteyen bir durumdur. Yapılan araştırmalar yabancı dil öğrenmeyi kolaylaştıran tekniklerin ve yolların olduğunu ortaya koymuştur. Gelin bu yolları birlikte inceleyelim.

  1. Yabancı Film ve Dizi Seyredin

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla yabancı dizi ve film yayınlayan web siteleri ve uygulamalar arttı. Dil becerinizi geliştirmek için izlediğiniz filmleri ve dizileri altyazılı izlemeniz size fayda sağlayacaktır. İzleyeceğiniz yabancı filmi ve diziyi orijinal dilinde Türkçe altyazılı izleyebileceğiniz gibi, Türkçe çevirisi ile İngilizce altyazılı olarak izlemeniz de mümkün. Böylece öğrenmek istediğiniz yabancı dilin kullanım şekline ve gramer yapısına daha hakim olabilirsiniz.

  1. O Ülkede Yabancı Dil Eğitimi Alın

Vaktiniz ve maddi imkânlarınız uygunsa mutlaka öğrenmek istediğiniz yabancı dilin ilgili ülkesinde dil eğitimi alın. Yabancı dil öğrenmenin en kolay ve en verimli yolunun dili yerinde öğrenmek olduğunu bilerek dil okulunuzu belirleyin. Bu eğitim sayesinde, eğitim süreniz boyunca öğrenmek istediğiniz dili konuşan hocalarınızla ve arkadaşlarınızla vakit geçirerek öğrenme sürenizi kısaltabilirsiniz.

  1. Kitaplar ve Yayınlar Okuyun

Yabancı dil eğitimini kolaylaştıran önemli yollardan biri de o dilde yayınlanmış kitapların ve yayınların okunmasıdır. Her seviyede yayınlanmış kitaplara kolayca ulaşabilirsiniz. Seviyenize göre hazırlanmış kitaplardan başlamanız okuma şevkinizi artıracaktır.

  1. Sosyal Medya Hesaplarınızda Öğrenmek İstediğiniz Dilde Yayın Yapan Kullanıcıları Takip Edin

Kelime hafızanızı geliştirmek ve öğrendiğiniz kelimeleri unutmamak için günlük takip ettiğiniz sosyal medya kanallarınıza öğrenmek istediğiniz dilde paylaşım yapan kişileri, haber ajanslarını, şirketleri eklemeniz de gülük okumalarınıza katkı sağlayacaktır.

  1. Kelime Defteri Oluşturun

Bir çoğumuz yabancı dil konuşma konusunda çekingen davrandığımızı sanırız. Aslında kelime haznemizin geniş olmaması söylemek istediklerimizi istediğimiz gibi ifade etmemize engel oluyor. Bu da konuşma esnasında çekingen davranmamızın sebepleri arasındadır. Halbuki bildiğimiz kelime sayısını artırmamız kendimizi ifade edebilmemize yardımcı olacaktır. Bu sebeple kendinize kelime not defteri oluşturabilirsiniz, yeni ve sık duyduğunuz kelimeleri bu deftere not ederek not defterimize yazdığımız kelimelerle düzenli olarak pratik yapabilirsiniz.

  1. Telefonunuzun ve Bilgisayarınızın Dilini Öğrenmek İstediğiniz Dile Çevirin

Yabancı dil öğrenmenin kolay yollarından biri de sıklıkla kullandığımız bilgisayarlarımızın ve telefonlarımızın dilini öğrenmek istediğimiz dile çevirmektir. Bu sayede sık kullanacağınız nitelikli kelimeleri hızlı ve kolay şekilde öğrenebilirsiniz.

  1. Öğrendiklerinizi Kendi Kendinize Tekrarlayın

Kendi kendinize yapacağınız pratiklerde sıkılma, çekinme, utanma gibi hisler yaşamazsınız. Bu sebeple kendi kendinize konuşmak oldukça verimli bir egzersizdir. Öğrendiklerinizi bir aynanın karşısında tekrarlamak öğrenmek istediğiniz dile olan hakimiyetinizi size gösterecektir. Konuşurken dil aksanınızın hangi seviyede olduğunu fark edebilmek için ses kaydı almanız ve sonrasında bu ses kayıtlarını dinlemeniz de dil gelişiminiz üzerinde olumlu etkisi olacaktır.

  1. Öğrenmek İstediğiniz Dilde Şarkılar Dinleyin ve Sevdiğiniz Şarkıları Tercüme Edin

Yeni bir dil öğrenirken sıklıkla o dilde şarkılar dinlemek, sizi o dile daha aşina hale getirecektir. Kolay ve anlaşılır şarkılardan başlamanız bu çalışmalarınızın devamlılığı için önemlidir. Bu şarkıları tekrar tekrar dinlemek ve eşlik etmeye çalışmak pratik yapmanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte sevdiğiniz şarkıları da öğrenmek istediğiniz dile tercüme etmeye çalışmanız daha fazla pratik yapmanızı sağlayacaktır.

  1. Yeni Arkadaşlar Edinin

Ana dili olan öğrenmek istediğiniz dil olan arkadaşlar edinmeniz pratik yapabilme sıklığınızı artıracaktır. Bunu yapabileceğiniz birçok chat sitesi ve platformlar bulunmaktadır.

  1. Online Eğitimlere Katılın

Dil becerinizi geliştirmek için yeteri kadar vaktiniz yoksa, zaman ve maliyet tasarrufu sağlamak amacıyla online dil eğitimlerine katılabilirsiniz. Çoğunluğunun yabancı hocalardan oluştuğu online eğitimler yeni bir dil öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.

Yazar


Hasan Demir
Hasan Demir