Crowia Blog

Yağlı Boya Yapmak İçin Hangi Malzemelere İhtiyacınız Var?
Yağlı Boya Yapmak İçin Hangi Malzemelere İhtiyacınız Var?03-08-2021 Resim

Yağlı Boya Yapmak İçin Hangi Malzemelere İhtiyacınız Var?

Yağlı Boya Yapmak İçin Hangi Malzemelere İhtiyacınız Var?

Öncelikle kendiniz için bir çizim malzemesi edinmelisiniz. Eskiz yapmak için çoğunlukla kalem kullanılmaktadır. Bu çizimlerde mikro uçlu veya mekanik kurşun kalemler kullanılmaktadır. Çizim alanını kirletmeyecek hamur bir silgi edinmeniz de eskiz yapmak için ihtiyaç duyacağınız malzemeler arasındadır.

Yağlı boya

Yağlı boyalarda birçok marka mevcuttur. Bu markaların çıkardıkları yağlıboyalar set halinde (10’lı, 12’li, 18’li vs.) satıldığı gibi farklı renkler tüpler şeklinde de satılmaktadır. Yağlı boya resimleri yaparken plastik paletlerle çalışılabileceği gibi tavsiyem tahta ya da seramik ve deliksiz paletlerdir. Bu paletlerle çalışırken paletteki pigmentin tuval üzerinde elde edeceğinize çok benzediğini fark edeceksiniz. Plastik palet kullanırsanız, boya daha konsantre olacak ve çok daha parlak görünecektir. Öte yandan doğrudan tüplerle çalışabilmek için ayrı kaplar kullanılabilir ancak bu renk karışımları için çok sayıda kap ihtiyacını beraberinde getirecektir.

Boyalarınızı temin ederken özellikle ana renkleri büyük tüplerle temin etmeniz, ikincil ve üçüncül renkleri elde etmenizi de sağlayacaktır. Ancak yağlı boyalarınızı kullanmanız için bir inceltici ve fırçalarınızı temizlemek için de bir temizleyici likite ihtiyaç duyacağınızı bilmelisiniz. Renk karışımları için “Renk Teorisi Nedir?” yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Fırçalar

Yağlı boya malzemelerinin en önemlilerinden biri fırçalardır. Genel olarak, sentetik fırçalar doğal fırçalara göre daha az likit tutar; Başladığınızda, bunun farkında olmak fırça markanızı belirlemenizi sağlayacaktır. Tekniğinizi ilerlettikçe fırçaların farklı özelliklerine alışacaksınız.

Fırçalarla ilgili olarak, şekillerini ve boyutlarını seçmek ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır, ancak tuvalde renk geçişleri oluşturmak için düz bir fırçaya ihtiyacınız olacaktır. Hassas bir yüzey arıyorsanız, ince uçlu bir fırça harikalar yaratacaktır. Ayrıca, tam bir fırça temizliği için her zaman yumuşak kıllara ihtiyacınız olacaktır.

Tuval

Yağlı boya tablonuzu oluşturmanın kilit malzemesi tuvaldir. Farklı kalitelerde ve birçok ebatta tuval temin edebilirsiniz. Ancak tuvalinizi seçerken yapmak istediğiniz resmin içeriğine göre büyüklüğünü belirlemeniz gerekecektir. İlk başlayanların sıklıkla kullandığı tuval boyutları 30*40 cm ya da 35*50 cm ebatlarındaki tuvallerdir. Tuvalinizin kalitesi boyanızın tuvalinize uygularken sağlayacağı kolaylıkla çabucak fark edilebilir. Pürüzsüz ve kolay bir boyama için pürüzsüz bir tuvalin daha çok işe yarayacağını göreceksiniz.

Yazar


Uzman Resim Bulunamadı
Crowia