Crowia Blog

Tasarımcılıkta InDesign ve Faydaları
Tasarımcılıkta InDesign ve Faydaları03-08-2021 Tasarım

Tasarımcılıkta InDesign ve Faydaları

Tasarımcılıkta InDesign ve Faydaları

InDesign'ı daha önce hiç duymadıysanız, Adobe'nin en eski ürünlerinden biri olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz. İlk olarak 1999'da piyasaya sürüldü ve son 20 yılda dünya çapında editör ve grafik tasarımcıları tarafından kullanılan en popüler yayın araçlarından biri haline geldi.

Başlangıçtan bu yana, InDesign masaüstü yayıncılık dünyasında gelişmiş araçları ve modüler yaklaşımıyla öne çıktı ve zamanın düzenleme programlarında yaygın olmayan saydamlar, gölgeler ve diğer unsurlar sunuyordu.

Adobe ve Programları

Ancak 2007 civarında, Adobe tarafından birden fazla uygulamaya ihtiyaç duyan tasarımcılar için şirketin yaratıcı programlar koleksiyonu olan Creative Suite'e dahil edildiğinde popülaritesi önemli ölçüde arttı. InDesign'ı Photoshop ve Illustrator ile daha yakından entegre ederek, bu üç program arasındaki iş akışı çok daha kolay hale getirildi.

Bu uygulama, her gün gördüğünüz çoğu dergi, kitap, gazete ve basılı reklamın temelini oluşturur.

Indesign Nerede ve Nasıl Kullanılır?

InDesign, Photoshop, Illustrator veya Premiere gibi diğer bazı Adobe uygulamaları kadar iyi bilinmese de Adobe'nin en çok yönlü ve gelişmiş tasarım programlarından biridir.

Genellikle basılı formda olan ürünlerle çalışan tasarımcılara ve kreatiflere yönelik bir masaüstü yayıncılık ve dizgi uygulamasıdır.

Genellikle dergi, kitap veya gazetelerin yanı sıra posterler, el ilanları ve her türlü tabela ve reklam gibi tanıtım materyalleri oluşturmak için kullanılır.

InDesign inanılmaz derecede çok yönlüdür. Bazı tasarımcılar, örneğin e-kitap veya kartvizit tasarlamak için de kullanır. Yaratıcı yazılımlarda çoğu zaman olduğu gibi olasılıklar sonsuzdur.

Bu olanaklar artık basılı medyanın da ötesine geçiyor. InDesign, etkileşimli PDF'ler ve hatta web sayfaları gibi %100 dijital belgeler oluşturmak için kullanılabilir.

Photoshop, Illustrator ve InDesign gerçekten sık sık birlikte kullanılır. Aralarındaki ilişkiyi anlamanın bir yolu, Illustrator ve Photoshop'u fotoğraflar veya vektör çizimleri gibi ayrı tasarım öğelerini değiştirmeye odaklanan özel programlar olarak düşünmektir. InDesign, tüm bu öğelerin entegre edildiği, organize edildiği ve işlendiği bir uygulama olacaktır.

InDesign'ın asıl parladığı yer, resim ve metni karıştırma söz konusu olduğunda: reklamlar, afişler, posterler, kitaplar, dergiler, kataloglar ... tüm bu projeler, uygulama içinde sıfırdan ve genellikle bulunmayan ayarlamalar ve araçlarla oluşturulabilir veya diğer iki uygulamada optimize edilmiştir.

Indesign’i Nasıl İndirebilirim?

InDesing’ı kurmanın en kolay yolu Adobe Creative Cloud'a tam erişiminiz varsa, uygulama için Adobe'nin web sitesine gitmektir. Creative Cloud kullanıcısı olarak kayıtlıysanız, sayfa size doğrudan indirme ve PC'nize veya Mac'inize yükleme seçeneği sunacaktır.

Creative Cloud erişim düzeyiniz tüm araçları içermiyorsa (Örneğin, yalnızca Photoshop veya Illustrator için ödeme yapıyorsanız) hizmetlerinize uygulama aboneliğini eklemeniz gerekir.

Diğer programlarda olduğu gibi, Adobe bir deneme sürümü yükleme ve onu sınırlı bir süre kullanma olanağı sunar. Sunduğu farklı araçları test etmenin ve iş akışınıza veya eldeki projenin ihtiyaçlarına uyup uymadığını görmenin en iyi yolu bu deneme sürümüdür.

Yazar


Uzman Resim Bulunamadı
Crowia