Crowia Blog

Pazarlama Neden Önemlidir?
Pazarlama Neden Önemlidir?03-08-2021 Satış Pazarlama

Pazarlama Neden Önemlidir?

Pazarlama Neden Önemlidir?

Pazarlama Nedir?

Pazarlama; firmanızın amaçlarına ulaşmayı sağlayacak değişimleri gerçekleştirmek üzere ürünlerinizin, hizmetlerinizin ve fikirlerinizin geliştirilmesi, fiyatlandırılması, tutundurulması ve dağıtılması sürecidir. Dolayısıyla pazarlama sadece mevcut ürünlerinizin tüketiciye geçişi veya satışı değildir. Pazarlama üretim faaliyetlerinizden önce başlayıp satış ve satış sonrası faaliyetlerinizi kapsar.

Firma olarak sektörünüzde üretim aşamasında oldukça önemli başarılar kazanmış bir üretici olabilirsiniz. Ancak iyi ürettiğiniz ürünlerinizin tüketiciler tarafından fark edilmesi ve ürününüzün tüketiciye ulaşması, en az üretimde gösterdiğiniz başarı kadar önemlidir. Çünkü tüketicilere ulaştırılamayan ürün, ne kadar iyi olursa olsun kendine pazar bulamaz.

Ürünlerinizi pazarlayabileceğiniz birçok yöntem ve platform vardır. Bunlardan bazıları;

Satış ofisi,

Mobil uygulama pazarlama

İnternet,

Televizyon ve radyo

Sosyal medya platformları,

Dijital pazarlama kanalları,

Yazılı iletişim araçlarıdır.

Bu yöntemlerden en az birini firmanız için kullanan bir üretici misiniz?

Pazarlama faaliyetleri sizin için önemlidir. Çünkü hitap ettiğiniz ve satış yapmak istediğiniz hedef kitleye pazarlama sayesinde ulaşabilirsiniz. Pazarlama maliyetlerinin gereksiz masraf olarak nitelendirilmesi başarılı iş fikirlerinin ve iyi üretilmiş ürünlerin pazarda başarısız olması anlamına gelebilir. Dolayısıyla, belirlediğiniz hedef kitleye ulaşmak için kitlenin ihtiyaçlarına seslenmeniz ve kitleyi o ürüne ihtiyacı olduğu konusunda ikna etmesiniz gerekir. Bunun da en kolay yolu pazarlama çalışmalarından geçmektedir. Maliyetli görünmesine rağmen pazarlama çalışmaları yürütmeniz, satıştan elde edeceğiniz gelir sayesinde kendini tolere edecektir.

Küresel pazarlama nedir?

Pazarlamanın yerel bölgelerden çıkıp uluslararası bir rekabet içerisinde müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak, memnun etmek ve küresel çapta pazarlama faaliyetlerini yürütmek anlamına gelmektedir. Küresel pazarlama yönetimi, coğrafi anlamda genişlemesi, markaların el değiştirmesi, firmalarda gerçekleşen birleşme ve satın alma durumları, firmaları veya şirketleri pazarlama stratejisi oluşturmaya zorlamaktadır.

Pazarlamanın önemini keşfedin ve ayrıca dijital pazarlama online eğitiminin, dijital pazarlama ve sosyal medya eğitiminin ve online pazarlamanın sağlayacağı avantajlardan faydalanın

Yazar


Uzman Resim Bulunamadı
Crowia