Obezi̇te Nedi̇r? Ki̇lolu İ̇nsanlar Nelere Di̇kkat Etmeli̇? Nasıl Ki̇lo Verebi̇li̇ri̇m?
Obezi̇te Nedi̇r? Ki̇lolu İ̇nsanlar Nelere Di̇kkat Etmeli̇? Nasıl Ki̇lo Verebi̇li̇ri̇m?27-02-2021 Sağlık

Obezi̇te Nedi̇r? Ki̇lolu İ̇nsanlar Nelere Di̇kkat Etmeli̇? Nasıl Ki̇lo Verebi̇li̇ri̇m?

OBEZİTE NEDİR?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır. Vücuda besinler ile alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması sonucu ortaya çıkar. Temelde metabolik bir hastalıktır.  Ülkemizde yaşam biçiminin değişimi ve ekonomik ferahlık nedeniyle obezite prevelansında hızlı bir artış mevcuttur.

OBEZİTE SINIFLAMASI

Vücut yağ oranına göre;

Kadınlarda vücut yağ oranının > %30, 

Erkeklerde vücut yağ oranının > %25' ten fazla olması sonucu obez (şişman) sınıfında yer alır.

Bel çevresine göre;

Erkek 94 cm, Kadın 80 cm üstü olması ‘Hafif Şişman’ kategorisinde yer alır.

Erkek 102 cm, Kadın 88 cm üstü olması halinde ‘Obez,Şişman’ kategorisinde yer alır.

TEDAVİ EDİLMEZSE NELER OLUR?

Tedavi edilmediği takdirde başlıca insülin direnci, diyabet, hipertansiyon, astım, karaciğer yağlanması ve koroner kalp hastalığı gibi hastalıklara davet açmaktadır. Beden ağırlığının daha da artmasıyla bazı kanserlerin (meme ve rahim), eklem ve safra kesesi hastalıkları için risk faktörü olmaktadır. İdeal ağırlığın %40 üstünde olanlarda ölüm oranı %90 daha çoktur.

Obezite; Tip 2 Diyabetin (şeker hastalığının) % 80’inden, Koroner Kalp Hastalığının %35’inden, Hipertansiyonun %55’inden sorumludur. Kadın nüfusumuzun yaklaşık üçte biri, erkek nüfusumuzun yaklaşık beşte biri obez, yani şişmandır. Sonuç olarak obezite, insan yaşamını kısaltan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak tanımlanabilir.

Obezitenin ortaya çıkma nedenlerinden başlıca sebepleri; genetik faktörler ,çevresel etmenler, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşamdır.

 

BESLENME TEDAVİSİ

            Çoğunlukla insanlar kolay yoldan kilo vermek için ameliyat (obezite cerrahisi) olmayı düşünürler fakat ameliyat olmak tek başına yeterli değildir. Bununla birlikte sağlıklı yaşam tarzını benimsememiz gerekmektedir. Aksi takdirde yine kilo almaya başlarsınız. Bu yüzden bireyler cerrahi işlem geçirmeden de diyet müdahaleleri ve fiziksel aktivite ile ciddi oranda kilo vererek sağlıklı bir hayata kavuşabilir. 

Kişiye Özel Tıbbi Beslenme Tedavisi

Diyet değişiklikleri obezite tedavisinde çok önemlidir. Obezite tedavisinde kullanılacak diyet kişiye özeldir. Kişinin, yaşı, cinsiyeti, alışkanlıkları, biyokimyasal bulguları, bir hastalığın olup olmaması ve obezitesinin derecesi diyet düzenini etkiler. Kişiselleştirilmiş diyet tedavisi alan obez bireylerde, standart beslenme önerisi alan bireylere göre ağırlık kaybı, yağ dokusu kaybı ve bel çevresindeki incelmenin daha fazla olduğu bilinmektedir.

Eğer batı tipi beslenme modellerini tercih edip fast food, ambalajlı gıdalar, gazlı içecekler, beyaz un, aşırı tuz, şekerli gıdaları bırakmıyorsanız tehlikeyle burun burunasınız demektir. Bu tarz beslenme ile her geçen gün daha fazla kaloriye maruz kalıyoruz ve hareketimiz de azalıyor ve vücuttaki yağ oranını artırıyoruz.

 • Yağlı kızartmalar ,doymuş yağ içeren besinler, yağda pişmiş etlerden uzak durulmalıdır.
 • Beyaz un ,beyaz ekmek gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. Tam tahıllı ekmek ,kepekli ve lifli gıdalar tüketilmelidir.
 • Sebze ve meyve günlük olarak yeterli miktarda alınmalıdır.
 • Günlük 2.5- 3 litre su içilmelidir.
 • Basit şekerden kaçınılmalıdır.

Egzersiz

Sağlıklı beslenme programını uygulamanın yanında mutlaka birde egzersiz şarttır. Çünkü besinlerden aldığımız enerjiyi yakmamız gerekir tabi ki bunun içinde hareket etmeliyiz. Günde en az 10 bin adım ya da 1 saat yürüyüş yapılmalıdır (yemek yedikten yarım saat sonra).

Davranış değişikliği

      Fazla ağırlık kazanımına sebep olan beslenme modelini ve fiziksel aktivite (egzersiz) ile ilgili olumsuz davranışları olumlu yönde değiştirerek yaşam tarzı değişikliğine gidilmelidir.

Kaliteli uyku düzeni

            Sağlıklı hayat için ihtiyaç duyulan uyku süresi, genetik faktörler de dahil olmak üzere, yaşa, mevsime, yaşanılan bölgeye ve yapılan işe bağlı olarak değişmekle birlikte yetişkin bir insanın ortalama 6-8 saat uyuması gerekir.

HADİ ŞİMDİ, HAREKETE GEÇME ZAMANI!

 

 

 • OBEZİTE
 • OBEZİTE NEDİR
 • SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
 • BESLENME TEDAVİSİ
 • EGZERSİZ
 • SAĞLIKLI YAŞAM TARZI

Yazar


Meryem Uçak
Meryem Uçak

1996 yılında Kayseri’de doğdu. 2020 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite hayatında farklı hastanelerde çeşitli alanlarda staj yaptı. Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı Ve Sinir Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastan

Profile Git