Crowia blog

Neden Müzik Dinleriz?
Neden Müzik Dinleriz?01-06-2021 Müzik

Neden Müzik Dinleriz?

Neden müzik dinleriz?

“Müzik ruhun gıdasıdır.” cümlesi sizce sadece kulağa hoş gelsin diye söylenen bir cümle midir? Aslında bakarsanız “Hayır.” Yapılan birçok bilimsel araştırma müziğin gerçekten ruhun ve beynin önemli gıdalarından biri olduğunu göstermektedir. Müziğin insan vücuduna yardımcı olduğu kanıtlanmış gerçekler arasındadır.

Yapılan araştırmalar müziğin müzik beyin sinyallerini değiştirdiğini ortaya koyuyor. Bununla beraber müzik vücudun mesajlaşma araçları olan hormonlar, neurotransmitter, cytokine ve proteinleri kullanarak vücudumuzda; motivasyon, zevk, stres ve uyarılma, bağışıklık sistemi, sosyal ilişkiler gibi yaşam döngümüzde önemi olan olaylar üzerinde etki ediyor.

Müzik ve psikoloji

Müzik psikolojisi, insan bedeninde, ruhunda ve zihninde etkili olmaktadır. Vücudumuzun bağışıklığını düşüren stres ve yaşlanma gibi faktörler psikolojik durumumuzla birebir ilgilidir. Neşeli olmak, eğlenmek, gülmek, dans etmek ve müzik dinlemek bu stres halini engelliyor ve bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Müziğin psikoloji üzerinde etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Örneğin; Ameliyatlarda hastaların sevdiği şarkıların dinlendiğini duymuş muydunuz? Ameliyat gibi insan psikolojisi üzerinde stres, üzüntü, acı ve düşük enerji yaratacak bir olay, ameliyathane doktorları tarafından müzik ile destekleniyor. Sürekli müzik dinleyen insan psikolojisi genellikle müziğin türüne göre etkilenmektedir. Psikolojiye iyi gelen müzikler daha çok klasik müzik ya da daha sakin, yavaş tempolu veya hareketli şarkılardan oluşmaktadır.

Vücudumuz müziğe nasıl tepki verir?

Müzik ve psikoloji veya müzik birbiri ile bağlantılı olduğu kadar da müzik ve vücut arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Elbette ki vücudumuzun müziğe verdiği tepkiler müziğin temposuna göre değişiklik gösteriyor. Yüksek tempolu bir müzik dinlediğinizde nabız, solunum ve tansiyonunuz yükselirken düşük tempolu müziklerde ise düşüş görülüyor.

Müzik dinlemek vücudun doğal olarak ürettiği ve sinirler arasındaki iletişimi sağlayarak, duyguları, hareketleri, zevk, motivasyon-ödül gibi algıları düzenleyen dopamine beyninizin daha sağlıklı işlemesini ve psikolojinizi düzenlemenize yardımcı oluyor. Oxcitosin ise güven ve bağ kurma gibi duygularınızı güçlendirerek sosyal yaşamınız üzerinde ciddi olumlu etkiler sağlıyor. Hoşlandığınız bir müziği dinlerken beyniniz endorphin adındaki mutluluk hormonunu salgılamaya başlıyor. Aynı zamanda depresyon sırasında azalan serotonin hormonununu da yükselmesini sağlayıp, doğal bir antidepresan görevi görüyor. Moraliniz bozuk olduğunda duygusal müzikler mi dinliyorsunuz? O halde içinde bulunduğunuz ruh halinden çıkmaya niyetiniz yok. Sevgilinizden ayrıldığınızda ne yapmazsınız diye soran bir radyo programcısına ayrıldığım sevgilimi hatırlatacak ya da duygusal şarkılar dinlemem cevabını veren dinleyici hala aklımdadır.

  • Neden Müzik Dinleriz? Psikoloji ve Müzik Vücudumuz Müziğe Nasıl Tepki Verir? Müzik

Yazar


Uzman Resim Bulunamadı
Crowia