Crowia Blog

Markalaşmanın Altın Kuralları
Markalaşmanın Altın Kuralları03-08-2021 Marka Yönetimi

Markalaşmanın Altın Kuralları

Markalaşmanın Altın Kuralları

Sektörünüzde akla gelen ilk firmalardan mı olmak istiyorsunuz? O halde markanızı yaratmanız gerekir. Bir ürününüzü, firmanızı hatta kendinizi markalaştırmanız mümkün. Markalaşmak için en doğru marka stratejilerini kullanın, bilinirliğinizi artırın ve başarılı bir şekilde marka yönetimi sürecini tamamlayın.

Markalaşmanın birçok adımı vardır. Gelin bunları sırasıyla inceleyelim.

 • Konunuzda Uzmanlaşmak

Güçlü, farklılaşmış ve uzmanlaşmış bir marka işletmenizin büyümesini kolaylaştıracaktır. Unutmayın ki herkes her şeyde en iyi, en başarılı, en güçlü olamaz. En iyi olduğunuz alana odaklanın ve bu alanda uzmanlaşın. Markanızı uzmanlaştığınız alanla ortaya çıkarın.

 • Hedef Kitleyi Doğru Belirlemek

Pazarlama çalışmasının da konusu olan doğru hedef kitle belirlemek markalaşmanız için önemli adımlardan biridir. Hedef kitlenizin beklentilerini, isteklerini, ihtiyaçlarını, hayallerini anlayarak işe başlayın. Ardından markanızın güçlü yönlerini hedef kitlenizin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda ön plana çıkarın.

 • Markayı Doğru Konumlandırmak

Net bir konumlandırma ile hedef kitlenizin karşısına çıkın. Ürününüz benzer ürünler arasındaki en iyi ürün mü, en sağlam ya da en emniyetli ürün mü, kullanımı en kolay, en prestijli ya da en uygun fiyata sahip ürün sizin ürününüz mü? Ürününüzü hangi özelliği ile markalaştıracağınıza karar verin.

 • Doğru Tanıtım Yapmak

Markanızı yaratmak istiyorsanız reklam yapmak yerine doğru tanıtım yapmalısınız. Yeni bir markanın reklamdan daha çok doğru tanıtımının yapılmasına ihtiyaç duyacağını unutmayın. Başkalarının markanız hakkında ne düşündüğü, reklamdan daha etkili bir yoldur. Hedef kitlenize doğru mesaj kanallarıyla, doğru mesajlarla ürününüzü en iyi şekilde tanıtın.

 • İsimle Öne Çıkmak

Bir markanın adının seçilmesi, marka adının tüketicilerin aklında kalması, hafızasında yer etmesi markalaşmanız için önemlidir. Marka adınızı belirlerken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır bunlar;

-Ürünün yararlarını öne süren bir şey söylenmeli

-Eylem ya da renk gibi, ürünün niteliklerini düşündüren bir şey söylemeli

-Söylenmesi, tanınması ve hatırlanması kolay olmalı

-Ayırt edici özelliği olmalı

-Diğer ülkelerde ya da dillerde kötü bir anlama gelmemeli

 • Marka Tescili

Marka tescili markanızı koruma altına almanızı sağlayacaktır. Marka tescili almamış bir markaya yatırım yapmak tüm emeklerin, harcanan paranın ve zamanın boşa gitmesi ve cezai yaptırımlarla karşılaşma riskini taşır. Unutmayınız ki, marka adınız, logonuz ve sloganınız hedef kitlenizle iletişim kurmanın ilk adımıdır. Hedef kitleniz sizi logonuz ve adınızla hatırlayacaktır.

 • Marka Değerini Yükseltmek

Marka değeri büyüme, kazanç ve risk bileşenlerinin olumlu yönde gelişmesi ile yükselir. Kaliteli ürün ve hizmetler sunmak, güvenilir olmak, uzun vadeli vizyon kalıplarına sahip olmak, şirket kârlılığını yükseltmek marka değerinizi yükseltecek etkenlerden bazılarıdır.

 • Rakiplerden Farklılaşmak

Rakiplerinizin ürünlerini ne şekilde konumlandırdığını takip etmeniz, pazar hedeflerini bilmeniz, hedef kitlesine ulaşım kanallarını takip etmeniz sizi rakipleriniz karşısında farklılaştırmaya yöneltecektir. Rakiplerinizi tanıyın ve onlardan farklılaşın.

 • Müşteri Memnuniyetini Sağlamak

Memnun müşteri tavsiyeleri markanızı diğer markaların önüne geçirecektir. Bu sebeple satış öncesi, satış ve satış sonrası hizmetleriniz ile farklılaşın ve müşteri memnuniyetini sağlayın. Bir müşterinin markaya olan sadakatini sağlamak, markanıza yeni müşteriler kazandırmak anlamına geleceğini unutmayın. Müşteri şikayetlerini takip ederek, şikayetlerin yoğunlaştığı alanlarda çözümler üretin. Onları dikkate alın.

 • Dijital Ortamda Güç Göstermek

Dijtal marka yönetimi sürecinde güçlü ve albenisi yüksek bir web sitesi, önemli marka geliştirme araçlarınızdan olacaktır. Web sitelerinizi online mağazanız gibi düşünüp müşterilerinizi nasıl bir mağazada ağırlamak istediğinize karar verin. Müşterileriniz en iyisini hak etmiyor mu?

 • Trendleri Takip Eden Dinamik Bir Marka Olmak

Müşteri gruplarının talep ve istekleri ile oluşan trendleri takip ederek markanızı bu doğrultuda geliştirin. Teknolojiye ve trendlere sağır bir markanın uzun süre ömrünün olmayacağını unutmayın. İş yönetimi kategorimizdeki etkinlikleri inceleyerek marka yönetimi etkinliklerimize katılabilirsiniz..

Yazar


Uzman Resim Bulunamadı
Crowia