Crowia Blog

Marka Değeri Yaratmanın Yolları Nelerdir?
Marka Değeri Yaratmanın Yolları Nelerdir?03-08-2021 Marka Yönetimi

Marka Değeri Yaratmanın Yolları Nelerdir?

Marka Değeri Nedir?

Marka değeri, bir markanın finansal değeridir ve markanın hedef kitlesi tarafından değerlendirilmesiyle ortaya çıkan bilgiler bütünüdür. Marka değeri bileşenleri, marka bilgisi ve markaya karşı tüketici tutum davranışları olarak ikiye ayrılır ve bu bileşenler kullanılarak marka değeri yaratmak için doğru marka değeri yaratma stratejilerinin kullanımı büyük önem taşır.

Marka Değeri Yaratmanın Yolları Nelerdir?

‘’Değer kavramı yaşadığımız on yıla damgasını vurdu. Eğer yüksek kaliteli bir ürünü, dünyadaki en düşük fiyatla satamazsanız, oyun dışı kalacaksınız demektir… Müşterilerinizi muhafaza etmenin en iyi yolu, sürekli olarak, onlara daha fazlasını nasıl daha ucuza verebileceğinizi arayıp bulmaktır.’’

 (Jack Welc, General Electric Yönetim Kurulu Başkanı)

Marka değeri yaratmak markayı oluşturmakla başlar. Markanızı oluşturmak için izleyeceğiniz adımlar:

Bir marka ismi seçin

Marka ismi için zengin çağrışımlar/bağlantılar ve vaatler geliştirin

Müşterilerin markayla tüm temaslarını, müşterilerinin markadan tüm beklentilerini sağlayacak ya da bu beklentileri aşacak şekilde yönetin.

Güçlü Bir Markanın Geliştirilmesinin Başlıca Aşamaları

Değer önerisi geliştirmek

Ürün için geniş bir konumlandırma seçin

Hiçbir şirket her konuda iyi olamaz. Geniş bir konumlandırmada ürününü farklılaştıran şirket, düşük maliyet lideri şirket ya da nişçi şirket olabilirsiniz. Şirketler, eğer her üç alanda da iyi olmaya çalışırlar ve hiçbir alanda üstün olamazlarsa, bu alanların birinde üstün olan şirketler karşısında kaybederler. Her konumlandırma stratejisi, farklı bir organizasyon kültürü ve yönetim sistemi gerektirir. Şirketlerin fon kaynakları sınırlıdır. Bu sebeple her alanda en iyi olabilecek fon kaynakları olmayabilir. Bu sebeple şirketiniz için en iyi konumlandırmayı seçmelisiniz.

Ürün için belirli bir konumlandırma seçin

Şirketinizi ya da ürününüzü ön plana çıkaracak belirli bir konumlandırma seçmelisiniz. En iyi kalite, en iyi performans, en güvenilir, en dayanıklı, en az pahalı, en prestijli, kullanımı en kolay, en emniyetli… Sizin ürünleriniz bunlardan hangisi?

Ürün için bir değer konumlandırması seçin

-Vasıf konumlandırması: Özelliğe dayanarak konumlandırma

-Yarar konumlandırması: Ürün bir yarar vaat eder.

-Kullanım/uygulama konumlandırması: Belli bir uygulama için en iyi olarak konumlandırma

-Kullanıcı konumlandırması: Hedef bir kullanıcı grubu için konumlandırma

-Rakip konumlandırması: Ürünün, rakibin ürünlerinin birinden daha üstün ya da farklı olduğu konumlandırma

-Kategori konumlandırması: Şirket kendisini içinde bulunduğu kategorinin lideri olarak tanıtır.

-Kalite/fiyat konumlandırması: Ürün, belirli bir kalite ve fiyat düzeyinde konumlandırma

Ürün için toplam değer önerisi geliştirin

Volvo ürettiği otomobillerin sadece dayanıklılığı ve emniyetli oluşundan değil aynı zamanda garantisinden, kırmızı hat telefonundan ve buna benzer diğer özelliklerinden bahser. Buna markanın toplam sunumu denir. Tüketiciler ürünü satın alma, kullanma, depolama ve sonunda elden çıkarmanın kendisine toplam maliyetini hesaplayacaktır. Dolayısıyla tüketiciler günün sonunda toplam değer önerisi en çekici olan şirketi seçer. Siz de ürününüzün toplam değerini ortaya koyun

Yazar


Uzman Resim Bulunamadı
Crowia