Crowia Blog

Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı Nedir?
Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı Nedir?03-08-2021 Yazılım

Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı Nedir?

Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı Nedir?

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kullanıcı deneyimi; bir kullanıcının bir servisi ya da uygulamayı kullanırken ve sonrasında deneyimlediği şeylerin bütünüdür. Günümüz kullanıcıları estetik görünümlü web sitelerini ziyaret etmek yerine artık kullanıcı deneyimine önem veren, onlarla iletişimde olan uygulamaları tercih etmektedir.

Kullanıcı deneyimi tasarımcıları siteye gelen ziyaretçilerin sitede ne şekilde etkileşimde olduklarıyla ilgilenir. Kullanıcı deneyimi tasarımının en önemli noktalarından birisi ise içeriktir. Kullanıcılardan site üzerindeki etkileşimine göre, tekrar siteyi ziyaret ettiklerinde uygun içerikleri sunmak bu tasarım sürecinin önemli amaçları arasında yer alır.

Kullanıcıların verilerini iyi analiz edebilmek, oluşturulan farklı senaryolar ile farklı insan kitlelerini kapsayarak düşünebilmek, farklı şartlarda oluşabilecek durumları göz önünde bulundurabilmek, projelerin kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak tasarlanmasını ve başarıya ulaşmasını sağlar.

Yapılan çalışmalar; kötü bir kullanıcı deneyiminin, kullanıcının o şirketle yeniden etkileşim isteğini %52 azalttığını ve bu nedenle iyi bir UX tasarımının çok önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Kullanıcı deneyimi tasarımı ile temelde hedeflenen günümüz kullanıcılarının, web sitelerinden veya mobil uygulamalardan ne beklediğinin analizinin edilmesi, söz konusu analiz kapsamında içeriğin ve tasarımın belirlenmesidir.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı aslında bir ara yüz tasarımı yapmaktan daha çok kullanıcının site üzerindeki etkileşiminin nasıl olacağıyla ilgilenmektedir. Bu etkileşimin nasıl olacağını tasarlayan kişiye Kullanıcı Deneyim Tasarımcısı (User Experience Designer) denir.

UX Tasarımcılığı günümüzün en yeni ve en popüler mesleklerinden birisidir. Ülkemizde de çok ciddi bir UX Tasarımcı ihtiyacı vardır. Bu alanın uzmanları yüksek maaşlara iş bulabilme imkânına sahiptir.

Yazar


Hasan Demir
Hasan Demir