Crowia Blog

Gençler Neden Spor Yapmalı?
Gençler Neden Spor Yapmalı?03-08-2021 Spor

Gençler Neden Spor Yapmalı?

Gençler Neden Spor Yapmalı?

Gençler spor yapmalı, gittikçe daha fazla genç spor yapma fırsatını kaçırıyor ve bu hiç iyi değil!

13-17 yaş arası çoğu gencin fiziksel olarak yetenekli olmasına rağmen, sadece yaklaşık yüzde 40'ının rekabetçi veya eğlence amaçlı herhangi bir spor aktivitesinde aktif olduğunu bilmek biraz rahatsız edici. Maalesef düşüş eğilimi devam edebilir çünkü bugünün gençleri video oyunları, sosyal medya veya internette gezinme gibi yalnızca bir elin hareketini gerektiren "faaliyetlere" çekiliyorlar. Bunları yaparak geçirdikleri zamanı ister evde spor yapmak isterlerse de dışarda spor salonlarında fitness yapmak için harcayabilirler.

Eğer ergenlik öncesi veya gençseniz ve henüz bir spor yapmadıysanız, şimdi denemek için mükemmel bir zaman! Oynamanın basit zevkinin ötesinde, bir spora katılmak için başka birçok iyi neden var. Aşağıda sadece dört tanesi var.

1. Daha sağlıklı olacaksınız.

Spor, vücudunuzu hareket ettirmenizi gerektirir ve egzersizin sağlığınız için iyi olduğu yaygın olarak bilinen bir gerçektir. Düzenli spor yapmak kilo kontrolüne yardımcı olur, olumsuz sağlık koşullarıyla ve hastalıklarla mücadele eder, ruh halini iyileştirir, enerjiyi artırır ve daha iyi uykuyu destekler.

2. Daha akıllı olacaksınız.

Birçok araştırma, spor yapmanın aslında beyin gücünüzü artırabileceğini ortaya koymaktadır. Tıp Enstitüsü'nün bir raporu şöyle diyordu: Daha aktif olan çocuklar derslerine daha fazla ilgi gösteriyorlar, daha hızlı bilişsel işlem hızına sahipler ve standartlaştırılmış akademik testlerde daha az aktif olan çocuklara göre daha iyi performans gösteriyorlar.

Egzersiz yapmak beyne giden kan akışını artırdığı ve beyne giden kan akışı beyin büyümesini uyardığı için bu çok şaşırtıcı olmamalıdır. Artı, bir spor yapmak aslında zihninizi keskin ve uyanık tutarak ayaklarınızın üzerinde düşünmenizi ve strateji geliştirmenizi gerektirir.

Spor ayrıca size adil oynamayı ve rakip takımdaki oyunculara saygı duymayı öğretir. Hile yapmak, aşağılamak ve dövüşmek spora veya bu konuda profesyonel dünyaya ait değildir. Spor, bir oyunu kazansanız da kaybetseniz de size elinizden gelen en iyi çabayı göstermeyi ve onurlu davranışlar sergilemeyi öğretir.

3. Odaklanmayı ve zamanınızı yönetmeyi öğreneceksiniz.

Spor, zaman ve bağlılık gerektirir. Spor yapmak, gençlerin iki önemli becerini geliştirir: odaklanma ve zaman yönetimi. Odaklanma ve zaman yönetimi, kısa ve uzun vadeli hedeflerini gerçekleştiren kişilerde çok önemli özelliklerdir.

4. İş yerinde bir avantaja sahip olacaksınız.

Spor yapan gençlerin yapmayanlara göre daha yüksek statülü iş bulma olasılıklarının yükseldiğini gösteren araştırmalar var. Cornell Üniversitesi'nden yapılan bir araştırmaya göre, spor yapan gençlerin liderlik becerilerinin geliştiğini, takım çalışmalarında daha iyi olduklarını ve özgüvenlerinin diğer bireylere göre daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Bir spor seçin… Hem de bugün!

Yazar


Uzman Resim Bulunamadı
Crowia