Crowia Blog

Eyvah, Bebeğimin Dişi Çıkıyor!
Eyvah, Bebeğimin Dişi Çıkıyor!12-05-2021 Sağlık

Eyvah, Bebeğimin Dişi Çıkıyor!

   Eyvah,Bebeğimin Dişi Çıkıyor!

  Bebeklerde genelde 6-8 aylıkken alt ön dişler çıkmaya başlar ve diğer dişler de yaklaşık 2,5 yaşına kadar bu süreci takip ederek ağız içinde yerlerini alırlar. Elbette her çocuğun huyu suyu bir olmadığı gibi diş çıkarma zamanları da aynı değildir. Kimi bebeklerin doğduğu zaman bile dişleri olabilir ve bu dişlerin bir kökü olmadığı için emmeye engel olmaması adına çekimi uygun görülür.

 Bebeklerin/Çocukların gelişim süreçlerine paralel olarak diş çıkarma zamanları da erken ya da geç olabilir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken şey dişler çıkarken vereceği rahatsızlıklarda ve dişler ağız içinde yerlerini aldıktan sonra da temizlenmeleri hususunda çocuklarına yardımcı olmak. 

 Bebeğiniz henüz çok küçükken çıkan dişlerin temizliğini temiz bir tülbent ile siz yapabilirsiniz. Unutmayın ki,dişler ağızda yer almaya başladıktan sonra ağız florasındaki bakteri çeşitliliği değişir ve çürük oluşumunu engellemek için her zaman temizliği yapılmalıdır. Çocuklarda erken yaşta çürük oluşumunu engellemek için dikkat edilmesi gereken en önemli diğer şey de doğru beslenmedir ama bunu başka bir yazıda ele alabiliriz.

 Yaklaşık 2,5 yaşına kadar devam eden bu diş çıkarma sürecinde  çocuğunuz bazen huzursuz olabilir, ağrı duyabilir hatta ateşi bile çıkabilir. Mümkün olduğunca dişin patlayacağı yeri takip edip oraya masaj yapmak ve diş kaşıyıcıları kullanmak işe yarar. Özellikle de buzlukta soğutulup kullandırılan diş kaşıyıcılar çocuğu çok rahatlatır. (Soğuk bildiğiniz gibi ağrıyı azaltır.) Pırasa sapı, taze soğan, havuç, elma gibi gıdalar da kaşıyıp dişetlerini rahatlatmaya yardımcı olur.  Özellikle de soğanın ara tabakalarındaki o kaygan yapının ağrı kesici özelliği vardır. 

 Azı dişlerinin çıkış süreci ön dişlere nazaran daha sancılı olmakta hatta bazen sürme kistlerinin oluşumuna sebep olmaktadır. Dişin çıkması gereken yerde dişetinde şişlik ve morluk gördüğünüz takdirde bir pedodontiste danışmayı geciktirmeyin.

 Çocuğunuzun el kabiliyeti gelişmeye başladığında da bebek fırçalarından verip fırçayla tanışmasını sağlamalısınz. Ne kadar erken fırçayla tanışırsa ileride diş fırçalama alışkanlığı geliştirmesi o kadar kolay olacaktır. Tükürmeyi öğrenene kadar macunsuz diş fırçalamayı önermekteyiz. Tükürmeyi öğrendikten sonra da piyasada bulunan yaş grubuna uygun macunları tercih etmelisiniz. Asla kendi fırça ve macununuzu ona vermeyin! Fırçaların bireysel olduğunu ve temiz tutulması gerektiğini öğrenmelidir.

 Çocuğunuzun gelişim sürecinde rutin doktor ve diş hekimi kontrollerinizi yaptırmayı aksatmayın. Herhangi bir sorun yaşamadığınız takdirde 2 yaşından itibaren diş hekimi ile tanışması hem diş çürüklerini erkenden önlemek hem de çocuğunuzun diş hekimi fobisi olmasını engellemek adına yararlı olacaktır. 

 Sağlıkla kalın...

 

 

  • bebek
  • diş çıkarma
  • diş kaşıyıcı

Yazar


Sinem Gülsoy Usta
Sinem Gülsoy Usta

1984 yılı Tokat doğumluyum. 2009 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldum. Bir sene İstanbul'da çalıştıktan sonra Adapazarı'na taşındım. Özel kliniklerde ve devlet hastanesinde çalışma tecrübem oldu. 2019 yılından beri de kendi

Profile Git