Crowia blog

Dişetlerim Kanarsa Mı Fırçalasam, Kanamasa Da Mı Fırçalasam?
Dişetlerim Kanarsa Mı Fırçalasam, Kanamasa Da Mı Fırçalasam?18-03-2021 Sağlık

Dişetlerim Kanarsa Mı Fırçalasam, Kanamasa Da Mı Fırçalasam?

 Dişetlerim kanarsa mı fırçalasam,kanamasa da mı fırçalasam?

Çoğu hastanın kafasını karıştıran sarımsaklasak da mı saklasak misali bir problemdir dişeti kanamaları. Genelde dişetinde kanama olduğunda hasta dişlerini fırçalamayı bırakır, fırça değdikçe dişetinin kanamasından korkar işte bu sebeple dişetlerinde mikroorganizma ve ödem birikimi artar ve dişeti kanamaları da haliyle daha da artar. Hatta 'sabah kalktığımda yastığım kan olmuştu' tarzında sorunlara bile sebebiyet verebilir.

Ağız ve diş sağlığı için en önemli şey ne olursa olsun fırçalamayı bırakmamak ve atlamamaktır. Yapılan tüm işlemlerden sonra, cerrahi işlemler dahil olmak kaydıyla (yaralı dokuyu hırpalamamak şartıyla) dişlerinizi fırçalamak ağız florasını düzenlemek ve yaraların enfekte olmasını engellemek adına gereklidir.

Dişetlerinizde kanama olduğu takdirde(ki olmasa da en az 6 ayda bir) kesinlikle diş hekiminizi ziyaret ediniz. Diş hekiminiz diştaşı temizliği ve gerekli ise diğer başka tedavilerinizi layıkıyla zaten yapacaktır. Hamilelik sürecinde vücudun hormon seviyesinin ve işleyişinin değişmesiyle ağız florasında da değişiklikler meydana gelebilir ve çoğu zaman dişeti kanamaları artar. Hamileyken de takibinizi yapan doktorun izni ile diş tedavilerinizin bir çoğunun yapılabileceği aklınızda olsun.

Bu sebepledir ki 6 ayda bir dişhekimi ziyaretinizi ve günde 3 kez düzenli diş fırçalamayı unutmayınız.

Sağlıkla kalın...

  • dişeti
  • dişeti kanaması
  • periodontoloji
  • diştaşı temizliği

Yazar


Sinem Gülsoy Usta
Sinem Gülsoy Usta

1984 yılı Tokat doğumluyum. 2009 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldum. Bir sene İstanbul'da çalıştıktan sonra Adapazarı'na taşındım. Özel kliniklerde ve devlet hastanesinde çalışma tecrübem oldu. 2019 yılından beri de kendi muayenehanemde mesleğime devam etmekteyim. 2

Profile Git