Crowia Blog

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Dalları
Diş Hekimliğinde Uzmanlık Dalları01-03-2021 Sağlık

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Dalları

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Dalları

Günümüzde diş hekimliği de tıp hekimliği gibi çeşitli dallara ayrılmış durumdadır. Eskiden çok revaçta olmayan 'uzman diş hekimi' kategorisi günümüzde popüler olmuştur. Peki diş hekimliğinde hangi uzmanlık dalları vardır ve bu uzmanlar neler yapar?

Oral Diagnoz ve Radyoloji Uzmanı: İsminden de anlaşılacağı üzere ağız içi yara,defekt ve anomalilerin belirlenip teşhisinin konulmasını sağlayan uzmanlık dalıdır. Özellikle üniversite hastanelerinde bu özelleşmiş alanda çalışıyor olsalar da piyasada dental tedavileri (dolgu-kanal tedavisi vb.) yapmanın yanı sıra ağız içi lezyonlara teşhis koyma konusunda konsültasyona başvurduğumuz meslektaşlarımızdır.

Ağız ve Çene Cerrahı: Ağız,baş-boyun bölgesindeki cerrahi müdahaleleri yapabilme yetisine sahip olunan uzmanlık dalıdır. Bir çoğunuz 20 yaş dişlerinizin 'cerrah' tarafından çekilmesi gerektiğini duymuşsunuzdur. Bazı komplikasyon ihtiva eden durumların çene cerrahları tarafından halledilmesi hasta için en sağlıklı olandır.

Pedodontist: Nam-ı diğer çocuk diş hekimliği. Çocuk hasta bakmak özellikle de kooperasyonu güç olan çocuklarda diş hekimi için zor bir durumdur. Tabiki de bu hiçbir diş hekimi çocuk hasta bakmıyor anlamına gelmez. Bazılarımızın enerjisi tutabilir. :) Ama özellikle de mental retarde çocuklar için,engelli çocuklar için ve sedasyon ya da genel anestezi altında işlem yapılması gereken çocuklar için bir pedodontiste yönlendirmeyi ve uygun ekipmanın olduğu koşullarda işlem yapılmasını tavsiye etmekteyim.

Endodontist: Kanal tedavisi uzmanı olarak açıklayabiliriz. 

Ortodontist: Ağız içi çapraşıklıkları hareketli ve sabit apareylerle düzelten meslektaşlarımızdır. Sadece ergenlik döneminde değil,iskeletsel gelişimin takibi amaçlı daha erken yaşlarda da çocuğunuzun ortodontik muayenesinin yapılması gerekebilir. Hatta bazen 'parmak emme' gibi vazgeçilmesi gereken davranışlar için de aparey yapımını sağlamaktadır ortodontistler.

Periodontolog: Dişeti hastalıkları uzmanı. Genetik ya da dışsal sebepler kaynaklı dişeti çekilmeleri,doku kayıpları için başvurulan hekimler periodontologlardır.

Konservatif Diş Tedavisi Uzmanı: Altyapısı dolgu malzemeleri üzerine kurulu olan,yani minimum işlemle dolgu malzemeleri ile dişinize restorasyonlar yapan uzman hekimler diyebiliriz.

Protez uzmanı: Uzmanlık eğitimini dişli ve dişsiz ağızlarda sabit veya hareketli protez yapımı üzerine almış meslektaşlarımızdır.

Crowia sizlere sağlıklı günler diler :)

  • pedodonti
  • ortodonti
  • cerrah
  • dişhekimliği
  • uzmanlık
  • protez
  • periodontoloji

Yazar


Sinem Gülsoy Usta
Sinem Gülsoy Usta

1984 yılı Tokat doğumluyum. 2009 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldum. Bir sene İstanbul'da çalıştıktan sonra Adapazarı'na taşındım. Özel kliniklerde ve devlet hastanesinde çalışma tecrübem oldu. 2019 yılından beri de kendi

Profile Git