Crowia Blog

Diş Fırçalamak Sevilebilir Mi?
Diş Fırçalamak Sevilebilir Mi?01-03-2021 Sağlık

Diş Fırçalamak Sevilebilir Mi?

Diş Fırçalamak Sevilebilir mi?

Evet,neden olmasın! Eğer bir çocuksanız yeni tanıştığınız birçok aktivite eğlenceli olmak kaydıyla sevilebilir. Çünkü çocukların hayal dünyası biz yetişkinlere oranla çok daha geniştir. Bu durumda çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak hatta bunu sevdirmek sizin elinizde.

İşte birkaç ufak tavsiye:

Kitaplar her konuda olduğu gibi bu konuda da en elverişli başvuru rehberimiz olabilir. 1001 Çiçek Kitapevinden çıkan 'Haylaz Timsah Dişlerini Nasıl Fırçalar' ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarının basmış olduğu 'Hayvanat Bahçesinde Diş Fırçalama Günü' bu hususta bizim (ben ve canım oğlum) en güzel kaynaklarımız. Tabiki de daha birçok kitap mevcut, çocuklara sadece diş fırçalamayı değil,uyumayı,yemek yemeyi sevdiren,tuvalet eğitimini kolaylaştıran. Ama şimdi konumuz dişler.

Bir diğer tavsiye de oyunlar oynatarak sevdirmek. Mesela dişlerinizin etrafında gezinen görünmez mikropları kovalamaca oyunu ya da dişlerinizin etrafında gezinip onları temizleyen bir uzay aracı ya da çalkala tükür yapmak için ağzımızı macunla köpürtmek de bu oyunlardan olabilir. Tamamen sizin hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza kalmış şeyler bunlar.

Kitap seçiminde ve oyun yaratma hususunda iyi değilim ve çocuğumun da dişleri sağlıklı olsun severek ve zamanında doğru şekilde dişlerini fırçalasın istiyorsanız en güzel en etkili ve aslında en mantıklı tavsiyem rol model olmanız olacak. Unutmayın onlar bizleri taklit eden küçük insanlar; siz dişlerinizi oflayıp puflamadan zamanında (her yemek sonrası) ve severek fırçalarsanız çocuklarınız da aynısını yapacaklardır. Ebeveynlerin en büyük görevi doğru rol model olmaktır. Haydi şimdi dişlerimizin etrafındaki mikropları kovalama zamanı :)

Sağlıkla kalın....

  • diş
  • fırça
  • macun
  • çocuk

Yazar


Sinem Gülsoy Usta
Sinem Gülsoy Usta

1984 yılı Tokat doğumluyum. 2009 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldum. Bir sene İstanbul'da çalıştıktan sonra Adapazarı'na taşındım. Özel kliniklerde ve devlet hastanesinde çalışma tecrübem oldu. 2019 yılından beri de kendi

Profile Git