Crowia blog

3ds Max İle  Görselleştirme
3ds Max İle Görselleştirme09-03-2021 Tasarım

3ds Max İle Görselleştirme

İnsanlık İletişime ihtiyaç duyduğu  günden itibaren üretmeye başlamıştır. Kişi kendini ifade etme iç güdüsü ile  farklı  iletişim alanları aramıştır.

Günümüze kadar iletişim yöntemleri  geliştirilmeye  devam etmiştir.

Sanayi devriminin başlangıcı ile birlikte, İletişim  insan yaşamında farklı ihtiyaçlar doğurmuştur. Endüstri devrimi ile başlayan yeni bir dönem içerisine  girilmiştir. Üretime ihtiyaç duyulması ile Yaratıcılık ve Tasarım alanlarında  atılımlar gerçekleşmiştir . İlk insaların  hayal edemeyeceğimiz boyutlara ulaşmıştır.

Dördüncü Endüstri devriminin başlaması ile birlikte Makina ve Akıl gücü ortaya çıktı. Bu devrimle birlikte teknoloji kolları gelişti. Üretim kolları ile birlikte  veri toplama ve iletişim süreci gelişmiştir ,Sanayi bir anlamada dijitalleşmiştir.

Bu değişmelerle birlikte Tasarım alanında hızlı üretim imkanı doğmuştur . Tasarımcı  her zaman  yeniliklere açık olma ilkesi ile ilerlemek zorundadır.

Teknik çizim ile başlayan serüven, Sanal Gerçeklik boyutuna ulaşmıştır.

2D Çizim İlk olarak 1982 yılında piyasada yer alan,  kullanıcıya sunulan ilk çizim programı, bir Computer Aided Design (CAD Bilgisayar destekli tasarım) yazılımıdır. 3D komutları eklenerek program zenginleştirildi.

1987 yılında piyasaya sunulan  versiyonda matematiksel bir taban eklenerek işlemlerin daha da ölçülü olması sağlandı.1988 yılında piyasaya sunulan versiyonu ile birlikte 3D bölümüne yeni komutlar eklenerek zenginleştirildi.

Teknik anlamda  2D Programlarının  yeterli olup 3D Alanında yeterli olmaması sonucunda yeni Programlara ihtiyaç duyuldu.

3D Studio Max’in ilk prototipi 1988 Yılında piyasaya çıkmıştır. DOS ortamında çalışan ilk sürümü Yost Group tarafından üretilmiş ve Autodesk tarafından yayımlanmıştır. Profesyonelce yazılmış, 3D Grafik Programıdır. Vektörel tabanlı bir yazılımdır, herhangi bir objenin sayısal verileriler ile sanal ortamda oluşturulmasına olanak tanır.

Farklı modelleme yeteneklerine ve esnek bir eklenti olanağına sahiptir ve Mikrosoft Windows  platformunda kullanılmalıdır. Sektörde bir çok alanda Görselleme Programı olarak yerini almıştır. Oyun geliştiricileri, Tv  stüdyosu ve Mimari Görselleştirme Piyasası tarafından aranan bir programdır.

Fizik sistemleri  gerçek dünyadaki nesnelerin ve davranışların bilgisayar ortamında gerçeği taklit etme olanağı sağlar. Görselleştirme; gerçeği taklit etme sanatıdır.  Yeryüzünde  baktığımız , gördüğümüz her varoluşum görsel bir sanattır. 3B Görselleştirmenin  amacı herhangi bir projenin yada tasarımın , üretime geçmeden önce sanal ortamda görsel gerçekçilik imkanı  oluşturmasıdır. Programın bize sağladığı bu imkan ile sonsuz bir hayal etme olanağı içerisinde bulunuruz.  Teknolojinin ilerlemesi ile  Artırılmış gerçeklik   dünyadaki objelerin  ve  fizik kurallarının bilgisayar Programı tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirdiği dolaylı fiziksel görünümlerdir.

Yer yüzü var oldukça  insanoğluna bir çok buluş  yetersiz kalacak ve her zaman daha fazlasına ihtiyaç duyulacaktır. 

 

  • 3ds Max
  • Vray
  • 3d Görselleştirme
  • Mimari Modelleme

Yazar


Şerife Demir
Şerife Demir

2007-2011 Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarım bölümü mezunudur. Reklam ajansı deneyimleri bulunmaktadır. Örgün eğitim 3Ds Max ,Vray, Marvelous Designer ,3D Printer, 360 Fusion Eğitimlerinde bulunmuştur. Online ve Videolu eğitim deneyimleri bulu

Profile Git